لوگو هدر سایت
اداره کل ثبت احوال استان گلستان
تغییر زبان به انگلیسی 1402/12/09
سوالات متداول
>> مسیر جاری : صفحه اصلی » سوالات متداول
سوالات عمومی
هموطن گرامی :
 • جهت اطلاع از مدارک مفقودی (کارت ملی و شناسنامه) با کلیک روی لینک زیر و با وارد کردن  شماره ملی از وضعیت مدرک مورد نظر در سازمان ثبت احوال اطلاع  یابید .
 • در صورت یافت نشدن مدرک مورد نظر به وب سایت پست جمهوری اسلامی مراجعه فرمایید.

هموطن گرامی :

جهت مشاهده تعرفه خدمات سازمان ثبت احوال روی لینک کلیک فرمایید.  مشاهده تعرفه خدمات ثبت احوال

ساعت کار اداره کل ثبت احوال استان گلستان و ادارات تابعه در شرایط عادی به شرح ذیل می باشد :

شنبه الی چهار شنبه : از ساعت 7 صبح  الی  14:30 بعد از ظهر

پنج شنبه ها : از ساعت 7 الصبح ی 14:30 بعد از ظهر


برابر مصوبه ستاد مبارزه با کرونا تا پایان مرداد ماه 1400 ساعت کاری به شرح ذیل می باشد 

شنبه الی چهار شنبه : از ساعت 7 صبح  الی  13:00 بعد از ظهر

پنج شنبه ها : ادارات تعطیل می باشند 

برای برقراری تماس با اداره کل می توانید با شماره 01732480201 تماس بگیرید

همچنین برای تماس با قسمت های مختلف اداره کل می توانید از طریق شماره تماس های ذکر شده در  صفحه ارتباط با ما( کلیک کنید) اقدام نمائید

همچنی از طریق صفحه مراکز ارائه خدمت( کلیک کنید)   می توانید به شماره تماسهای ادارت و دفاتر پیشخوان دسترسی داشته باشد

کلیه شماره های مربوط به اداره کل و ادارات نیز در صفحه چارت سازمانی( کلیک کنید) نیز قابل دسترس می باشد .

کارت هوشمند ملی

خیر

شماره ملی هر فرد عددی منحصر به فرد و ثابت بوده که با تعویض کارت، تغییر نخواهد کرد.

در صورت درج اشتباه اطلاعات از قبیل شماره ملی ، تاریخ تولد و سریال شناسنامه، در هنگام ثبت نام، با مراجعه "ویرایش ثبت نام قبلی" و وارد کردن شماره ملی و تاریخ تولد ، امکان ویرایش اطلاعات برای متقاضی وجود خواهد داشت . و در مورد اصلاح سایر اقلام اطلاعاتی درخواست بایستی در دفتر مربوطه ابطال شود تا امکان ویرایش مجدد فراهم گردد.

پس از اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده مطابق مدارک هویتی جهت بررسی و رفع مشکل با در دست داشتن مدارک هویتی و شماره پیگیری پیش ثبت نام به نزدیکترین اداره ثبت احوال مراجعه نمایید.

در صورت عدم مراجعه به دفتر در تاریخ مقرر، شما تا 3روز مجاز به نوبت گیری دوباره نخواهید بود. پس از گذشت این مدت، شما دوباره مجاز به نوبت گیری در دفتر پیشخوان خواهید بود.

تغییر نام
برابر مقررات جاری اسامی و نام های معصومین نظیر: محمد، علی، حسن، حسین، فاطمه، زهرا غیر قابل تغییر می باشند.
جهت اطلاعات بیشتر یه صفحه معرفی خدمات مراجعه نمایید 
مستند به قانون ممنوعیت به کار گیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب 1375/9/28و آیین نامه 1378/2/19هیئت دولت، استفاده از اسامی بیگانه برای نامگذاری ممنوع می باشد.
جهت اطلاعات بیشتر یه صفحه معرفی خدمات مراجعه نمایید 

براساس مصوبه شماره 1/578سال 1387شورای عالی ثبت احوال مرجع رسیدگی به نام های جدید و نوساخته کمیته مشورتی نام سازمان ثبت احوال مرکب از اساتید دانشگاه ها و اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی می باشد. جهت درخواست و پیشنهاد بررسی نام خود به سامانه انتخاب نام در بخش خدمات الکترونیکی پورتال سازمان ثبت احول در لینک زیر مراجعه و درخواست خود را به همراه اطلاعات تکمیلی از قبیل مشخصات شناسنامه ای پدر و مادر نوزاد مورد نظرثبت نموده و منتظر دریافت نظر کارشناسی از طریق تماس سازمان باشید https://www.sabteahval.ir/Default.aspx?tabid=5939

چنانچه درخواست تغییر نام افراد مورد موافقت سازمان ثبت احوال قرار نگیرد می باید مراتب کتباً به متقاضیان ابلاغ شود تا ایشان به مراجع قضایی مراجعه و درخواست تغییر نام خود را از آن مرجع با عنایت به مخالفت سازمان ثبت احوال بنمایند.

برای مشاهده نام ها همراه با معانی و آوا نگاری آنها می توانید در پورتال سازمان به منوی فرهنگ نام و نام گزینی و سپس راهنمای نام گزینی مراجعه نمایید.

نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی گردد، عناوین، القاب، نام های زننده و مستهجن که فاقد ویژگی نام و معنای مناسب باشند.

حذف واژه عبد از اسامی و صفات باریتعالی مجاز نمی باشد ولی از سایر نام ها بلااشکال خواهد بود

برگشت به نام قبلی تا وقتی ممکن است که شناسنامه با واژه جدید و تصویب شده صادر و تحویل متقاضی نشده باشد

تغییر نام در متقاضی پس از رسیدن به سن 18 سال تمام و صرفاً برای یک بار امکان پذیر خواهد بود.

تغییر نام افراد زیر 18 سال از طریق سازمان ثبت احوال امکان پذیر نبوده و متقاضیان از طریق مراجع قضایی نسبت به انجام خواسته اقدام نمایند

تغییر نام و اسامی و صفات باریتعالی و نام­های دینی و مذهبی ممنوع می باشد.

1-نمونه ی تکمیل شده ی برگ درخواست تغییر نام توسط صاحب شناسنامه یا سرپرست قانونی و یا وکیل صاحب شناسنامه.

2- اصل شناسنامه ی متقاضی.

3- اصل شناسنامه و مدرک مثبت سمتِ قانونی درخواست کننده(در صورتی که درخواست کننده غیر از صاحب شناسنامه باشد).

3- اصل شناسنامه ی متقاضی و همچنین اصل شناسنامه و مدرک مثبت سمت وکیل یا نماینده قانونی پس از بررسی و احراز اصالت و اسکن آنها به متقاضیان مسترد می گردد.

4- اصل رسید بانکی مبنی بر واریز تعرفه های قانونی.

5- رسید واریز تعرفه های قانونی متعلقه پس از صدور مجوز تغییر نام و هنگام اخذ درخواست اجرای آن دریافت خواهد شد.

افرادی که نام آنها با پدر، مادر، خواهر، برادر مشابه می باشد می توانند نسبت به تغییر نام خود به واژه ای مناسب اقدام نمایند.

تغییر نامهایی که از طریق مقررات سازمان ثبت احوال امکان پذیر نباشد متقاضی می تواند از طریق مراجع قضایی اقدام نماید

تغییر نام خانوادگی

برابر تبصره ماده 41قانون ثبت احوال نام خانوادگی فرزند همان نام خانوادگی پدر می باشد فلذا چنانچه نام خانوادگی پدری قابل تغییر باشد. ابتدا می بایستی پدر نسبت به تغییر نام خانوادگی خود اقدام و سپس بعد از تغییر نام خانوادگی نسبت به ارائه درخواست درخصوص فرزندان زیر 18سال خود عمل نماید

در صورت نامناسب بودن نام خانوادگی برابر بند 6دستورالعمل تغییر نام خانوادگی هر کس می تواند پس از رسیدن به سن قانونی 18سال تمام با رعایت مقررات از طریق انتخاب واژه بلامعارض یا با اخذ اجازه از دارنده حق تقدم برای یک بار تغییر دهد.

در موارد ذیل اشخاص می توانند به شرط مناسب بودن بخش باقیمانده نسبت به حذف پیشوند یا پسوند نام :

 • الف. نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه مناسب به همراه نام محل نامناسب باشد. مثل: کاظمی گوشلان.
 • ب. نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک ایل باشد. مثل: احمدی قشقایی.
 • ج. نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از مشاغل باشد. مثل: قاسمی چایچی.
 • د. نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یکی از رنگ ها باشد. مثل: سبز علی پور.
 • هـ. نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک حیوان باشد. مثل: شیر محمدی.
  • و. نام خانوادگی ترکیبی از یک واژه و نام یک شیء باشد. مثل: احمدی آیینه.

شرایط در بخش خدمات ثبت احوال توضیح داده شده است

برابر قانون، تغییر نام خانوادگی با تصویب سازمان ثبت احوال کشور می باشد. (ماده 40قانون ثبت احوال) و خارج از حیطه وظایف قوه قضایی است.

واژه درخواستی جهت نام خانوادگی می بایست مناسب و بلامعارض (قبلاً کسی آن واژه را نگرفته باشد) بوده و در صورت داشتن معارض در خصوص اخذ اجازه از دارنده حق تقدم آن در محل صدور شناسنامه متقاضی اقدام گردد.

حق تقدم نام خانوادگی با رعایت تاریخ تقدم صدور اسناد مختص اشخاصی است که به نام آنان در دفاتر مخصوص نام خانوادگی ادارات ثبت احوال به ثبت میرسد و دیگری حق اختیار آن را در آن اداره ندارد مگر با اجازه حق تقدم. (ماده 41 قانون ثبت احوال).

در صورت فوت دارنده حق تقدم، این حق به وراث قانونی شخص متوفی که دارای همان نام خانوادگی می باشد منتقل می گردد که در این خصوص ملاک تشخیص وراث، دادنامه حصر وراثت خواهد بود.

زوجه می تواند با موافقت همسر خود تا زمانی که در قید زوجیت می باشد از نام خانوادگی همسر بودن رعایت حق تقدم استفاده کند و در صورت طلاق ادامه استفاده از نام خانوادگی موکول به اجازه همسر خواهد بود.

هر کس می تواند پس از رسیدن به سن قانونی (18 سال تمام) با رعایت قوانین و مفاد دستورالعمل مربوطه، نام خانوادگی خود را در صورت قابل تغییر بودن از طریق انتخاب واژه بلامعارض یا با اجازه از دارنده حق تقدم برای یک بار تغییر دهد.

چنانچه متقاضی یا وراث قانونی او ظرف مدت 6 ماه پس از تصویب نام خانوادگی پیشنهادی، درخواست او را به اداره ثبت احوال تسلیم ننمایند واژه تصویب شده بلامعارض تلقی می گردد.

برگشت به نام خانوادگی قبلی تا وقتی ممکن است که شناسنامه با واژه تصویبی صادر و تحویل متقاضی نشده باشد.

هر گاه نام خانوادگی پدر و جد پدری متفاوت باشد فرزندان کبیر می توانند بدون در نظر گرفتن حق تقدم و محل صدور شناسنامه با اخذ اجازه نامه از جد پدری و یا در صورت فوت بدون ارائه اجازه نامه، از نام خانوادگی ولی استفاده نمایند.

افرادیکه قبل از 18 سالگی نام خانوادگی آنان تغییر یافته است می توانند پس از رسیدن به سن مزبور به نام خانوادگی قبلی خود برگردند

شناسنامه
اصل شناسنامه - یک قطعه عکس- فیش بانکی
در صورتی که عکس شناسنامه و نقش مهر روی عکس خوانا نباشد تصویر شناسنامه خوانا یا مدارک عکس دار معتبر مورد نیاز می باشد. در صورت عدم امکان ارائه مدارک عکسدار معتبر تأیید عکس از طریق نیروی انتظامی و یا یک نفر کارمند رسمی دولت طبق رویه های جاری انجام خواهد شد.
برای افراد متأهل همراه داشتن اصل شناسنامه فرزندان و همسر و تصویر عقدنامه (صفحات دوم و سوم) نیز لازم است.

خیر- شناسنامه هایی که جهت تعویض به ادارات ثبت احوال تحویل می¬گردد اعم از مستعمل، اجرای احکام دادگاه ها (تغییر مشخصات هویتی و ... از همان نوع صادر خواهد شد بجز احکام کیفری.

با مراجعه صاحب شناسنامه به دفاتر پیشخوان خدمات ثبتی غیر دولتی وارائه درخواست تعویض با تکمیل مدارک مورد نیاز

ابتدا با تهیه مدارک ذیل:

 • 1) دو قطعه عکس جدید 4×3 تمام رخ (برای افراد بالای پانزده سال).
 • 2) تصویر شناسنامه مفقودی.
 • 3) مدرک عکس دار معتبر نظیر کارت ملی، کارت پایان خدمت، گواهی نامه رانندگی، گذرنامه و ... به انضمام تصویر شناسنامه همسر و فرزندان و تصویر صفحه دوم و سوم عقدنامه جهت افراد متأهل.

با مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و ارائه مدارک ذکر شده و تکمیل فرم نمونه گزارش مفقودی جهت اخذ المثنی اقدام نمائید.

با مراجعه به ادارات ثبت احوال و ارائه هر دو شناسنامه، مسئول اداره پس از بررسی آرشیو الکترونیکی و پایگاه و ثبت آخرین تحولات در شناسنامه ارائه شده شناسنامه اولیه به متقاضی عودت و المثنی ابطال می گردد

کلیه افرادی که به سن پانزده سال تمام رسیده باشند باید شناسنامه آنها تعویض گردد و شناسنامه بزرگ سال به آنها تحویل گردد. جهت تعویض شناسنامه این افراد دو قطعه عکس تأیید شده و گواهی عکسدار تحصیلی را تهیه و با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت اقدام به تعویض شناسنامه نمایند.

این افراد با در دست داشتن شناسنامه، حکم رشد و دو قطعه عکس تأیید شده و گواهی عکسدار از مدرسه یا نیروی انتظامی به ادارات ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان خدمات دولت مراجعه و اقدام به تعویض شناسنامه خود بنمایند

اخذ شناسنامه المثنی برای افراد زیر پانزده سال توسط پدر یا مادر در صورتی که در قید زوجیت همسر خود باشد با ارائه شناسنامه زوجین امکان پذیر می باشد و در صورتی که طلاق صورت گرفته باشد، مادر با حکم حضانت قادر به اخذ المثنی می باشد و در غیر اینصورت پدر یا جد پدری می تواند جهت اخذ المثنی اقدام نماید.

1- شناسنامه هایی که به دلیل قرار گرفتن در شرایط نامناسب مستعمل و فرسوده گردیده اند.
2- شناسنامه هایی که به علت مرور زمان عکس ملصق به آن با صاحب شناسنامه تطبیق ندارد.
3-شناسنامه های دو برگی که صاحبان آن به سن پانزده سال تمام رسیده باشند.
4- شناسنامه هایی که صاحب آن تغییر مشخصات سجلی نام و نام خانوادگی و تغییر سن با رأی مراجع ذیصلاح را دارد. (شناسنامه هایی که با رأی مراجع ذیصلاح از حیث مشخصات هویتی دارای تغییراتی شده اند).
درخواست خود را در سامانه زیر مطرح نمایید
تغییر نشانی

اکثراً سریال کارت هوشمند را اشتباه وارد می کنند (حرف انگلیسی موجود در سریال را عدد وارد می کنند)

در حال حاضر مالکیت شماره تلفن همراه چک نمی شود ولی در توسعه سامانه تغییر نشانی این امکان اضافه خواهد شد.

خیر .وارد کردن شماره تلفن همراه برای دریافت کد تایید کافیست.

به زودی این امکان در سامانه تغییر نشانی با آدرس فعلی اضافه خواهد شد

شهروند گرامی با عنایت به مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و سایر قوانین بالادستی با موضوع الزام ارائه خدمات الکترونیک به اشخاص با احراز هویت و نشانی مکان یگانه، ارسال هر گونه اسناد و مدارک هویتی توسط اداره پست ، نشانی پستی ابلاغی (ثبتی ) شما در هنگام اخذ کارت هوشمند ملی خواهد بود. لذا خواهشمند است در صورت تغییر و جابه جایی مکانی و به تبع آن تغییر نشانی و ادرس پستی از طریق لینک سامانه تغییر نشانی نسبت به بروز آوری نشانی خود اقدام نمائید، در غیر این صورت این سازمان هیچ تعهدی نسبت به تبعات بعدی آن ندارد.

پس از ثبت اطلاعات، پیامکی مبنی بر ثبت تغییر نشانی برای متقاضی ارسال شده و نشانی در سامانه استعلام ثبت احوال بروزرسانی می شود.

خیر . این سامانه برای تغییر نشانی محل سکونت بوده و ارتباطی با مراکز ثبت نام کارت هوشمند ندارد

خیر . این سامانه برای تغییر نشانی محل سکونت بوده و ارتباطی با مراکز ثبت نام کارت هوشمند ندارد

خیر، نیازی به تغییر کارت ملی نیست . آخرین آدرس در سامانه استعلام ثبت میشود

در صورتی که کارت هوشمند ملی را دریافت کرده اید ،سریال پشت کارت و در صورتی که اقدام به گرفتن کارت نموده اید و کد رهگیری ثبت نام دارید ،کد رهگیری را وارد نمایید .لازم به توضیح است که سریال کارت های ملی قدیمی دیگر قابل استفاده نمی باشد.

اکثراً سریال کارت هوشمند را اشتباه وارد می کنند (حرف انگلیسی موجود در سریال را عدد وارد می کنند)

در حال حاضر مالکیت شماره تلفن همراه چک نمی شود ولی در توسعه سامانه تغییر نشانی این امکان اضافه خواهد شد.

خیر .وارد کردن شماره تلفن همراه برای دریافت کد تایید کافیست.

به زودی این امکان در سامانه تغییر نشانی با آدرس فعلی اضافه خواهد شد

شهروند گرامی با عنایت به مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و سایر قوانین بالادستی با موضوع الزام ارائه خدمات الکترونیک به اشخاص با احراز هویت و نشانی مکان یگانه، ارسال هر گونه اسناد و مدارک هویتی توسط اداره پست ، نشانی پستی ابلاغی (ثبتی ) شما در هنگام اخذ کارت هوشمند ملی خواهد بود. لذا خواهشمند است در صورت تغییر و جابه جایی مکانی و به تبع آن تغییر نشانی و ادرس پستی از طریق لینک سامانه تغییر نشانی نسبت به بروز آوری نشانی خود اقدام نمائید، در غیر این صورت این سازمان هیچ تعهدی نسبت به تبعات بعدی آن ندارد

پس از ثبت اطلاعات، پیامکی مبنی بر ثبت تغییر نشانی برای متقاضی ارسال شده و نشانی در سامانه استعلام ثبت احوال بروزرسانی می شود.

در این صورت می بایست از طریق سامانه "کد پستی و صدور گواهی" متعلق یه شرکت ملی پست به آدرس https://epostcode.post.ir ،کدپستی خود را جستجو و دریافت کنند (آدرس ها از سایت شرکت ملی پست گرفته میشود)

خیر . این سامانه برای تغییر نشانی محل سکونت بوده و ارتباطی با مراکز ثبت نام کارت هوشمند ندارد

خیر، نیازی به تغییر کارت ملی نیست . آخرین آدرس در سامانه استعلام ثبت میشود

گواهی تجرد

گواهی تجرد تأییدیه ای است که بر مبنای اطلاعات مندرج در سند سجلی شخص و صرفاً برای صاحب سند و بر اساس درخواست وی صادر میگردد. این گواهی در تهران در اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور به نشانی خیابان امام خمینی(ره)، نبش خیابان شیخ هادی صادر و تحویل میگردد. 

در گواهی تجرد صادره ، مهلت اعتباری درج نمی شود ولیکن شنیده ها حاکی از این است که در کشور ترکیه، بعد از یکماه از تاریخ صدور گواهی  و در کشورهای اروپایی تا 3 ماه پس از تاریخ صدور گواهی ، خدمات ارائه می گردد.

برابر دستورالعمل مربوطه، گواهی تجرد در مراکز سایر استان ها نیز صادر میگردد ولیکن چون پس از صدور می بایستی به تائید وزارت امور خارجه و یا نمایندگی وزارت امورخارجه در استان ها نیز برسد لذا اصلح است که از اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور در تهران دریافت  نمایند.

بله متقاضیان می توانند با ارائه اصل شناسنامه و هزینه متعلقه و از طریق ثبت احوال محل سکونت خویش درخواست گواهی تجرد را بدهند. بدیهی است در این صورت پس از ارسال مدارک به تهران و در اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور  گواهی صادر و به ثبت احوال محل سکونت متقاضی ارسال خواهد شد.

خیر، باستناد اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و... باید با این زبان و خط باشد. بدیهی است متقاضیان پس از وصول گواهی، از طریق دفاتر دارالترجمه رسمی به زبان مورد نظر ترجمه خواهند کرد.

برای صدور و تحویل گواهی تجرد، نیاز به ارائه اصل شناسنامه جمهوری اسلامی می باشد.

در گواهی تجرد صادره ضمن  درج مشخصات کامل متقاضی، سوابق تمام وقایع ازدواج و طلاق، رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح ثبت شده در سند هویتی(سجلی) و نام فرزندان درج میگردد.

1. اصل شناسنامه متقاضی
2. تکمیل فرم درخواست
3. پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری
1. وکالت نامه رسمی که در آن صراحتاً به اخذ گواهی تجرد اشاره شده باشد
2. اصل شناسنامه وکیل
3. اصل شناسنامه موکل
4. پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری

متقاضیان مقیم خارج از کشور می توانند به نزدیکترین نمایندگی ج.ا.ا در کشور محل سکونت مراجعه و با ارائه اصل شناسنامه و پرداخت هزینه مطابق تعرفه جاری درخواست بنمایند

هیات حل اختلاف

مطابق ماده 3 قانون ثبت احوال صلاحیت هیات های حل اختلاف به شرح زیر می باشد :

- تصحیح هر گونه اشتباه در تحریر مندرجات اسناد ولادت و وفات بعد از امضای سند و قبل از تحویل شناسنامه یا گواهی ولادت و وفات و تکمیل سند از حیث مشخصاتی که نامعلوم بوده است.

- رفع اشتباهات ناشی از تحریر ضمن ثبت وقایع یا نقل مندرجات اسناد و اعلامیه ها و مدارک به دفاتر ثبت کل وقایع و سایر دفاتر

- ابطال اسناد و شناسنامه های بیگانگان مورد استفاده قرار می دهند.

- ابطال اسناد مکررو یا موهوم و تصحیح اشتباه در ثبت جنس صاحب سند و تغییر نام های ممنوع.

- حذف کلمات زائد، غیر ضروری و ناشی از اشتباه و حذف کلمات زائد در اسناد سجلی اشخاص.

خیر. بدلیل اینکه در این قبیل موارد سند ولادت یا وفات مطابق گواهی پزشک، تنظیم یافته است و هیچگونه اشتباهی از سوی مامور ثبت احوال رخ نداده است. بنابراین رسیدگی به درخواست متقاضی مبنی بر اصلاح تاریخ ولادت و وفات در سند از صلاحیت ذاتی هیات حل اختلاف خارج بوده و در صلاحیت محاکم عمومی دادگستری خواهد بود.

شروع به رسیدگی در هیات های حل اختلاف نیازمند تسلیم گزارش مسئولین بایگانی یا درخواست کتبی صاحبان اسناد سجلی یا اشخاص ذینفع یا قائم مقام قانونی و یا نماینده آنان می باشد.

حسب مورد بنابه درخواست صاحب سند و در صورت فوت ایشان براساس درخواست تمامی وراث متوفی( یا احدی از وراث به وکالت از سایرین) با ارائه مستندات و مدارک مستدل، میتوان از هیات حل اختلاف درخواست تکمیل اطلاعات نانویس و نامعلوم را درخواست نمود .

متقاضی می تواند در جهت تکمیل مشخصات والدین در شناسنامه خود ، چنانچه پدر و مادر در قید حیات باشند، با ارائه اقرار نامه رسمی (موضوع ماده 1273 قانون مدنی) و در صورت فوت آنان، با ارایه گواهی حصر وراثت با طرح موضوع در هیات حل اختلاف و یا براساس حکم اثبات نسب صادره از دادگاه نسبت به تکمیل مشخصات پدر یا مادر در شناسنامه خود اقدام نمایند .

به موجب بند 4 ماده 3 قانون ثبت احوال هیات های حل اختلاف صرفا صلاحیت رسیدگی به درخواست های تغییر نام های ممنوعه را دارند و مستند به ماده 40 قانون ثبت احوال رسیدگی به درخواست های تغییر نام خانوادگی افراد از صلاحیت ذاتی هیاتهای مزبور خارج می باشد .

مستند به بند5 ماده 20 قانون ثبت احوال ، در مواردی که سیادت در اسناد سجلی و شناسنامه پدر و یا جدپدری متقاضی درج شده باشد ولیکن در شناسنامه متقاضی سیادت قید نشده باشد. متقاضی میتواند مستند به شناسنامه پدر یا جد پدری از هیات حل اختلاف با درخواست درج سیادت نماید .

رسیدگی به این موضوعات با درخواست کلیه وراث یا ( احدی از وراث به وکالت از سایر وراث) در هیات حل اختلاف امکان پذیرخواهد بود، مشروط به اینکه وراث در تعیین یا اعلام تاریخ دقیق فوت متوفی اختلاف نظر و تنازع نداشته باشند .درصورت وجود اختلاف نظر بین وراث در تعیین تاریخ فوت متوفی، رسیدگی به موضوع در صلاحیت دادگاه صالحه خواهد بود .

به موجب ماده 4 قانون ثبت احوال، مهلت اعتراض به آراء صادره از هیات حل اختلاف ده روز از تاریخ ابلاغ رای می باشد و چنانچه خواسته خواهان براساس رای صادره از هیات تامین نشده باشد ایشان ویا نماینده قانونی می تواند ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ اعتراض خود را دادگاه محل اقامت تسلیم نماید .

بله ـ می توان به منظور رفع اشتباهات مامورین در مندرجات اسناد اشخاص فوت شده با درخواست وراث یا نماینده آنان ( احدی از ذینفعان وکالت از سایرین وراث) مطابق ماده 3 قانون ثبت احوا ل در هیت حل اختلاف مطرح و تصمیم مقتضی اتخاذ نمود.

 

کمیسیون تشخیص سن

مطابق ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها مصوب 17/11/1367 ، صاحب شناسنامه تنها یکبار در طول عمر و در صورتیکه اختلاف سن واقعی با سن مندرج در اسناد سجلی بیش از 5 سال باشد متقاضی( صاحب شناسنامه یا نماینده قانونی ایشان میتواند درخواست خود را به دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن تسلیم نماید .

برابر ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها مصوب 17/11/1367 ، اعضای کمیسیون 5 نفر مرکب از:

 • 1- فرماندار یا بخشدار
 • 2-رئیس اداره ثبت احوال محل
 • 3-پزشک منتخب
 • 4- مدیر عامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر یا بخش محل صدور شناسنامه
 • 5-قاضی دادگاه صالحه محل


-ریاست کمیسیون بر عهده قاضی دادگاه صالحه محل می باشد.

-محل استقرار کمیسیون در واحد های اجرائی ادارات ثبت احوال سراسر کشور می باشد.

-مسئول دبیرخانه کمیسیون از بین کارمندان مطلع اداره ثبت احوال به انتخاب رئیس اداره ثبت احوال تعیین می گردد.

صاحب شناسنامه بالای 18 سال تمام شمسی یا نماینده قانونی ایشان و در مورد افراد زیر 18 سال ولی قهری وی ، مشروط به اینکه مغایرت سن مندرج در شناسنامه بیش از 5 سال بوده وهمچنین فاصله تاریخ تولد صاحب شناسنامه با تاریخ صدور آن بیش از 5 سال (حداقل 5 سال و یک روز) باشد، می تواند درخواست خود را به کمیسیون تسلیم نماید .

نظر به اینکه قبول درخواست از سوی کمیسیون به منزله اجابت خواسته متقاضی نمی باشد، بنابراین قبول درخواست متقاضی از سوی دبیرخانه کمیسیون منع قانونی نخواهد داشت . در این قبیل موارد از آنجائیکه فاصله تاریخ تولد مندرج در شناسنامه با تاریخ صدور شناسنامه متقاضی کمتر از 5 سال می باشد کمیسیون قانونا نمی تواند رای به اجابت خواسته متقاضی صادر نماید. چرا که در صورت صدور رای به تغییر یا اصلاح تاریخ تولد بیش از 5 سال، تاریخ صدور شناسنامه متقاضی مقدم به تاریخ تولد ایشان خواهد بود که قانونی نخواهد بود .

طبق ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها مصوب 17/11/1367 ، تصمیمات کمیسیون تشخیص سن قطعی است و قابل اعتراض نمی باشد .

متقاضی می تواند درخواست کتبی را به ثبت احوال محل سکونت خود تحویل نموده تا پس از بررسی های لازم وتکمیل پرونده، درخواست جهت طرح در کمیسیون تشخیص سن به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه ارسال می گردد. مضافا اینکه رسیدگی به درخواست های اشخاصی که اسناد سجلی آنان از نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور صادرشده باشد درخواست این قبیل متقاضیان به دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن مستقر دراداره کل ثبت احوال استان تهران تسلیم خواهد شد.

طبق ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها مصوب 17/11/1367، صاحب شناسنامه تنها یکبار در طول عمر و در صورتیکه اختلاف سن واقعی با سن مندرج در اسناد سجلی بیش از 5 سال باشد می تواند از کمیسیون درخواست تغییر تاریخ تولد خود را داشته باشد.

براساس ماده 3 قانون خدمت وظیفه ی عمومی سن مشمولان و افراد تحت تکفل از لحاظ خدمت وظیفه و یا معافیت از آن تابع مندرجات اولیه ی اولین شناسنامه بوده و هرگونه تغییری که بعدا به عمل آمده باشد از لحاظ وظیفه عمومی معتبر نخواهد بود

تبصره: تغییرسن بر مبنای ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آن ها مصوب 02/11/66 فقط در باره ی خود مشمولین معتبر است ( اصلاحی 1390)

بلی، برابر قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها مورخ 17/11/1367 بطور کلی کمیسیون صلاحیت رسیدگی به درخواست های رفع مغایرت سن ( افزایش یا کاهش سن) بیش از 5 سال را دارد .

رای صادره از کمیسیون( قبول یا رد خواسته خواهان) پس از ابلاغ به متقاضی، از آنجائیکه این رای قطعی بوده و قابل تجدیدنظر نمی باشد در صورتیکه رای به نفع متقاضی صادر شده با درخواست کتبی وی درسند سجلی اجرا و شناسنامه باتاریخ تولد اصلاحی صادر و تحویل خواهد شد و چنانچه رای به رد خواسته متقاضی صادر شده باشد مراتب بوسیله کاربران ثبت احوال به منظور جلوگیری از تسلیم درخواست مجدد درحاشیه سند درج توضیح خواهد شد .

ثبت فوت و گواهی فوت

استشهادیه محلی و تأیید شورای اسلامی محل و دو نفر شهود به اداره ثبت احوال شهر محل سکونت اقدام به ثبت فوت متوفی نمایید.

در صورت مفقودی با مراجعه به ادارات ثبت احوال و ارائه مشخصات متوفی (شناسنامه یا کارت ملی) می­توان گواهی فوت مجدد دریافت نمود. صدور گواهی فوت طبق درخواست متقاضی می­باشد.

اعلام وفات و امضاء سند به ترتیب به عهده یکی از اشخاص زیر است:

1. نزدیکترین خویشاوند متوفی که در موقع وفات حاضر بوده است.

2. متصدی یا صاحب مکانی که وفات در آن رخ داده است یا نماینده او.

3. هر شخصی که در موقع وفات حاضر بوده است.

4. مأمور انتظامی یا رئیس شواری اسلامی روستا، دهیار.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت وفات:

1. اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی در صورت فقدان مدارک با اعلام مشخصات متوفی از سامانه استعلام ثبت احوال بازیابی و پس از تأیید اقدام خواهد شد.

2. گواهی پزشکی راجع به فوت.

3. دو نفر گواه با ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی گواهان.

4. اصل شناسنامه و کارت ملی اعلام کننده (حقیقی).
5. اصل نامه رسمی مأموران انتظامی یا قضایی یا سایر مقامات پیش بینی شده در قانون در صورتی که فوت از طرف این مراجع اعلام گردد

طبق ماده 25 قانون ثبت احوال مهلت اعلام وفات 10 روز از تاریخ وقوف بر آن است و تعطیل رسمی بعد از آخرین روز مهلت به حساب نمی­آید و در صورتی که وفات در اثناء سفر رخ دهد مهلت اعلام آن از تاریخ رسیدن به مقصد احتساب خواهد شد.

1) بستگان متوفی مقیم در محل.

2) اعلام مراجع رسمی کشور متوفا.

3) اطلاع و پیگیری بستگان از ایران.

4) اعلام اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه ایران.
 

ماده 22 قانون ثبت احوال: وفات هر کس اعم از ایرانی یا خارجی و همچنین ولادت طفلی که مرده به دنیا آمده یا بلافاصله پس از تولد بمیرد باید به مأمور یا نماینده ثبت احوال اعلام گردد.

1) حضور یکی از بستگان متوفی و ارائه درخواست کتبی ثبت فوت (طبق فرم مربوطه).

2) ارائه اصل شناسنامه و گذرنامه متوفی.

3) اصل گواهی فوت محلی که علت فوت در آن درج شده باشد.

4) اصل شناسنامه یا گذرنامه ایرانی اعلام کننده فوت.

5) اصل گزارش پلیس و پزشکی قانونی که به تأیید مراجع ذیصلاح محلی رسیده باشد. (در صورتی که علت مرگ غیر طبیعی باشد).
 

برابر ماده 30 قانون ثبت احوال: مدرک ثبت فوت فرضی غائب مفقودالاثر حکم قطعی دادگاه است. مدیران دفاتر دادگاه­هایی که حکم قطعی فوت فرضی غائب مفقودالاثر از آن دادگاه صادر شده مکلفند یک نسخه از رأی صادره را طی نامه رسمی به اداره ثبت احوال محل ارسال دارند.

سرویس استعلامات

در حال حاضر سامانه های الکترونیکی استعلام هویت قابل ارائه به سازمانها، نهادها و ارگانهای دولتی می باشد که امکان به کارگیری سامانه های استعلام را به صورت یکپارچه با برنامه های کاربردی خود داشته باشند.

کاربران پس از برقراری ارتباط با سازمان فناوری اطلاعات ، امکان بهره گیری از مستندات و راهنمای بکارگیری سامانه های الکترونیک احراز هویت ،تعبیه شده در پورتال مربوطه را خواهند داشت.

متقاضیان می توانند طی مکاتبه با اداره کل ثبت احوال  و شرح نوع خدمت نیازمند به پروسه احراز هویت، درخواست خود را جهت بررسی ثبت نمایند.

در حال حاضر سامانه های الکترونیکی استعلام هویت در اختیار بخش خصوصی قرار داده نمی شود و در آینده نزدیک و با کسب مجوزهای لازم از نهادهای امنیتی، امکان ارائه سرویس تایید یا عدم تایید اقلام هویتی از طریق سامانه وب سرویس بر بستر PGSB سازمان فناوری اطلاعات مقدور خواهد شد.


راهنما و آموزش
تمام حقوق برای اداره کل ثبت احوال استان گلستان محفوظ میباشد.