بندرتركمن :

شهرستان تركمن از شهرستانهاي غرب استان گلستان است كه از طرف شمال به جمهوري تركمنستان و از طرف جنوب شرقي به شهرستانهاي گرگان و علي‌آباد و از طرف جنوب به شهرستان كردكوي و از طرف غرب به درياي خزر و شهرستان بندرگز مرتبط است. اين شهرستان داراي 2. 1902 كيلومتر مربع مساحت و جمعيت آن 11392 نفر است. اين شهرستان از نظر تقسيمات داخلي داراي 2 بخش، 30 دهستان، و دو شهر (بندرتركمن و گميشان) مي‌باشد.

گردشگاههاي بندرتركمن :

از مهمترين ويژگيهاي اين شهرستان موقعيت صيدگاهي و گردشگري آن است، جاذبه‌هاي گردشگري آن عبارتنداز : تالاب گميشان و صيدگاههاي مجاور آن كه با وجود پرندگان آبزي و كنار آبزي كه پيوسته چشم انداز طبيعي و زيبايي دارد در فصل مهاجرت پرندگان با ورود پرندگان مهاجر بر زيبائي آن افزوده است.

تالاب گميشان

شبه جزيره آشوراده با داشتن موقعيت جزيره‌أي در بخش ساحل شرقي درياي خزر چشم‌انداز ويژه‌اي براي جلب گردشگر ايجاد نموده است.

مجتمع گردشگري اسكله و موقعيت اقتصادي حمل و نقل دريائي اين شهرستان موجب شده تا بمنظور برقراري ارتباط با جمهوري تركمنستان و بندرگاههاي موجب شده تا بمنظور برقراري ارتباط با جمهوري تركمنستان و بندرگاههاي كشور اسكله تجاري ايجاد شود. اين اسكله علاوه بر موقعيت تجاري داراي موقعيت گردشگري نيز مي‌باشد.

ميدان سواركاري، چشمه گل‌آلود نفت ليجه از ديگر مناطق با اهميت اين شهرستان است.

جزيره آشوراده

اماكن تاريخي و مذهبي :

وجود آثار و بناهاي تاريخي زيارتگاههاي آقا امام و بهاء‌الدين نقش بندي جلوه‌ي خاص به شهرستان تركمن داده است.

صفحه لاتين