مينودشت :

شهرستان مينودشت در منتهي اليه شرق استان گلستان واقع گرديده كه از شمال با جمهوري تركمنستان داراي 126 كيلومتر مرز مشترك و از جنوب با استان سمنان، از شرق با استان خراسان و از غرب با شهرستان گنبد كاووس مرتبط است.

اين شهرستان 8/6485 كيلومتر مربع وسعت داشته و جمعيت 251561 هزار نفري آن مشتمل بر قوميتهاي مختلف است با متوسط 37 نفر در كيلومتر داراي 3 شهر (مينودشت، گاليكش، كلاله) و 4 بخش و 12 دهستان.

چهل چاي

گردشگاههاي مينودشت :

از مهمترين گردشگاههاي اين شهرستان مي‌توان به پارك ملي گلستان كه نخستين پارك ملي ايران محسوب مي‌شود اشاره كرد اين پارك با 92 هزار هكتار از جمله پاركهاي ثبت شده بين‌المللي است و يك حيات كامل طبيعي در آن جريان داشته و همه ساله پذيراي تعداد كثيري از محققان و پژوهشگران و انديشمندان اكولوژيست و مسافرين محترم مي‌باشد .

پارک ملي گلستان

وجود رودهاي جاري، چشمه ساران پرطراوت و آبشارهاي چشمگير از جمله آبشار لوه، رودخانه اترك، دوغ، ادغان، خرخر، بهاري‌لر، نرم آب و چهل چاي بر زيبايي‌هاي اين شهرستان افزوده است. اين شهرستان از نقطه نظر حضور عشاير و روستاهاي كوهستاني با توليدات خامي از جمله ابريشم، عسل نيز مطرح مي‌باشد. وجود فرودگاه كلاله با باند آسفالته از جمله توانمنديهاي اين شهرستان مي‌باشد.

آبشار  لوه

اماكن تاريخي و مذهبي :

از مهمترين اماكن تاريخي و مذهبي اين شهرستان مي‌توان به مقبره مختومقلي فراغي، حوزه علميه كريم ايشان، و خالد نبي اشاره كرد.

آرامگاه مختوم قلي
صفحه لاتين