گرگان :

شهرستان گرگان در بخش غربي استان گلستان واقع شده و مركز استان گلستان ست. اين شهرستان از شمال به جمهوري تركمنستان از شرق به شهرستان علي‌آباد كتول، از غرب به شهرستانهاي كردكوي و بندرتركمن و از جنوب به ارتفاعات شاهكوه و استان سمنان متصل است.

مسجد جامع

مساحت شهرستان 5/2848 كيلومتر مربع و جمعيت آن 42177 نفر است و از نظر تقسيمات كشوري داراي 2 بخش 9 دهستان و 2 شهر (گرگان و آق‌قلا) است .

موزه گرگان

گردشگاه‌هاي گرگان :

اين شهرستان داراي جاذبه‌هاي گردشگري زيادي مشتمل بر كوهسارها، دره‌ها، رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه سارها و جنگلهاي متنوع مي‌باشد پاركهاي جنگلي نهارخوران، النگ‌دره، قرق، شصت كلا، گرمابدشت، سدنومل، هزارپيچ و آبشارهاي زيارت از اين نظر با اهميت هستند.

جنگل قرق

علاوه بر آن منطقه حفاظت شده جهان‌نما و روستاي ييلاقي آن و روستاي زيارت داراي جاذبه‌هاي اكوتوريستي هستند. مجتمع‌هاي اقامتي و پذيرايي سازمان جهانگردي و شهرداري گرگان واقع در نهارخوران موقعيت ويژه‌اي را براي گردشگران داخلي و خارجي ايجاد نموده است.

جهان نما

اماكن تاريخي و مذهبي :

در محدوده شهرستان گرگان آثار باستاني فراواني شامل بقاياي آباديها و بناهاي تاريخي و مذهبي و تپه‌هاي باستاني وجود دارد كه از مهمترين آنها مي‌توان به امام زاده نور، تورنگ‌تپه، مسجد سردار، مسجد دارالشفا، پل آق‌قلا، سد اسكندر يا ديوار دفاعي گرگان، مسجد جامع، كاخ آقا محمد خان و ابنيه تاريخي بافت قديم واقع در شهر گرگان اشاره كرد.

امامزاده اسحاق نور
صفحه لاتين