گنبد كاووس :

شهرستان گنبد كاووس در بخش شرقي استان گلستان واقع شده است كه از طرف شمال با جمهوري تركمنستان، از طرف غرب با شهرستان علي‌آباد، از طرف شرق با شهرستان مينودشت و از طرف جنوب به استان سمنان محدود مي‌شود.

مساحت اين شهرستان 8/6856 كيلومتر مربع و جمعيت آن 411522 نفر است و از نظر تقسيمات داخلي مشتمل بر 4 بخش، 11 دهستان و 5 شهر (گنبد، آزادشهر، خان‌ببن،راميان، دلند) است.

ميل گنبد

گردشگاههاي گنبد كاووس:

مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري اين شهرستان از لحاظ چشم‌اندازهاي طبيعي عبارتند از پارك جنگلي دلند، 6 آبشار متوالي شيرآباد در حومه شهر خان‌ببن كه بزرگترين آن داراي ارتفاعي به طول 20 متر و حوضچه‌اي به عمق 40 الي 80 متر مي‌باشد. غار طبيعي شيرآباد دهانه‌اي به ارتفاع 9 متر و طول تقريبي 150 متر كه با وجود چشمه آب روان و آويزه‌هاي درون غاري بس شگفت‌انگيز مي‌نمايد.

تالاب‌هاي بين‌المللي آلاگل، آجي‌گل، آلماگل در بخش داشلي برون زيستگاه پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبي مي‌باشد. علاوه بر آن گمرك مرزپل به لحاظ تشكيل بازارچه مرزي داراي جاذبه‌هاي گردشگري نيز مي‌باشد.

پارک جنگلي دلند

ارتفاعات قلعه ماران در جنوب شهر راميان با داشتن چشمه‌هاي بسيار زيبا در حاشيه جنگلي با طراوت و پديده نادر چشمه گل در جوار رودخانه‌هاي آب گرم و سرد و پارك جنگلي دره ملا و همچنين روستاي پاقلعه با توليد كرم ابريشم و كارهاي دستي و نمد مالي، جاجيم، شامل، ترمه و … داراي شهرت فراواني است.

باشگاه سواركاري و ميدان اسب‌دواني و پرورش اسبهاي تركمن و فرشهاي سرخ رنگ و مرغوب تركمن كه مظهر پايداري اين قوم است، هر يك شهرت جهاني دارند.

گل فشان راميان

اماكن تاريخي و مذهبي :

برج كاووس مربوط به دوران آل زيار با ارتفاع 15 متر روي تپه و 70 متر ارتفاع از سطح زمين بلندترين ابنيه اسلامي آجري دنيا در تاريخ بشمار مي‌آيد. همچنين مقبره يحيي ابن زيد نيز از نظر زيارتي جايگاه ويژه‌اي در سطح استان دارد.

امامزاده يحيي ابن زيد
صفحه لاتين