پارك جنگلي قرق :

اين پارك در 23 كيلومتري شرق گرگان ودر شاهراه آسيايي واقع گرديده است ودر 51 ، 36 عرض جغرافيايي و 28 ، 54 طول جغرافيايي و ارتفاع نسبي 105 متر از سطح دريا واقع است .بلند ترين نقطه آن 600 متر و كوتاه ترين آن 40 متر مي باشد .مساحت آن 650 هكتار و در محيط جلگه اي قرار گرفته است .

ميانگين بارندگي سالانه آن 3/633 ميلي متر و حداقل درجه حرارت متوسط سالانه 4/8 و حداكثر آن 5/27 و متوسط درجه حرارت 8/17 درجه سانتي گراد مي باشد . جريان باد در بهار و تابستان از غرب به شرق و شب ها ازجنوب به شمال است .

اين پارك داراي دو حلقه چاه عميق است كه از طريق لوله كشي ، آب به منبعي كه در مركز پارك بر روي تپه اي قرار دارد و سپس به سيستم شبكه آبرساني متصل مي شود كه از نظر كيفيت ، از درجه بالايي برخوردار است .

طرح اين پارك اولين بار در سال 1348 توسط مرحوم حسين سعيدي آشتياني بنيان گذار پارك هاي جنگلي ايران ، تهيه و عمليات اجرايي آن در سال 1350 آغاز گرديده است .

از ويژگيهاي اين پارك ، داشتن پارك وحش ( محدودهاي براي نگهداري حيوانات وحشي ) مي باشد . رويشگاه جنگلي آن انجلي و ممرزستان است و ساير گونه هاي آن بلوط ، نمدار ، توسكاي قشلاقي ، افرا ، خرمندي و آزاد مي باشد و رويشگاه هاي درختچه اي و پوششي آن همانند ساير رويشگاه هاي جلگه اي ايران است .

 بازديد از پارك بيشتر در فصل بهار و تابستان صورت گرفته و بازديد كنندگان ، اغلب مردم بومي شهرهاي گرگان ، علي آباد كتول ، فاضل آباد و روستاهاي اطراف و زايرين و مسافرين مشير مشهد مقدس مي باشند و در بين آن ها ، گروه هاي زيادي از دانش آموزان و دانش جويان و علاقه مندان به طبيعت به چشم مي خورند .

شبكه هاي آبرساني، برق رساني ، سرويس هاي بهداشتي ، پارك وحش ، پارك كودك ، پناهگاه هاي چوبي ، محدوده كمپينگ و پيك نيك ، نمازخانه ،فروشگاه و رستوران ، ساختمانن نگهباني و انتظامي ، مسير هاي آسفالته ماشين رو و پياده رو از امكانات پارك جنگلي قرق مي باشند .

بازگشت