آبشار و چشمه آب گرم زيارت :

اين آبشار در 5 كيلو متري جنوب روستاي زيارت و در 19كيلو متري گرگان و در مسير يكي از شاخه هاي فرعي رود خانه خاصه رود زيارت به نام شاخه آبشار قرار دارد . اين شاخه رودخانه از طريق دو آبشار مجاور ، از ارتفاع حدود 15 متر به داخل محوطه حوضچه كه در محل ريزش ايجاد شده مي ريزد .

در كل محوطه آبشار ذرات ريز و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دليل بالا بودن رطوبت نسبي محيط روي تخته سنگ ها نيز پوشيده از خزه و گل است . منظره زيبا ،آب صاف و محيط آرام ،عواملي هستند كه مشتاقان و علاقمندان به طبيعت را به خود جلب مي نمايد .

اگرچه در حال حاضر هيچ گونه امكانات تفرجگاهي در اين مكان وجود ندارد، ولي در فصول گرم ،بازديد كنندگاني دارد. اين مجموعه در محدوده منطقه حفاظت شده واقع شده است ، ولي استفاده دام ها از محيط هاي هم جوار و تردد بدون كنترل انسان ها از عوامل محدود كننده ظرفيت و توان تفرجگاهي اين پديده با ارزش است .

چشمه آب گرم زيارت در 15 كيلو متري جنوب گرگان و در روستاي زيارت و ضلع شرقي رود خانه خاصه رود قرار دارد . در حال حاضر داراي 4 مظهر و محل خروجي به فاصله تقريبي (10-20) متر است :
اولين مظهر چشمه ،زير تخته سنگي است كه روي آن كتيبه كوچكي با ابعاد 20*15 متر به خط عربي تاريخ 1035 را نشان مي دهد .
مظهر دوم به فاصله 20 متر در جنوب مظهر اول قرار دارد ،دو مظهر دگر هر يك با فواصل 15و10متر از زير بدنه ترانشه طبيعي ،جاري هستند .

در سفرنامه هاي خارجياني كه از منطقه بازديد نمودند ،مثل سفرنامه كلنل لوات ،كنسول انگليس در استر آباد نيز ،به وجود چشمه آب گوگردي در قريه زيارت اشاره شده است .
آب چشمه صاف و زلال و فاقد طعم و بوي تند و خاص است ولي داراي گرماي ملايم و مطبوع ميباشد . حجم آب چهار رشته ،روي هم رفته قابل توجه بوده و در حدود 15 اينچ است .

آب گرم زيارت به نظر مي رسد تنها آب گرم در استان گلستان باشد و در صورتيكه آب چشمه مورد بررسي و خواص آن از نظر وجود مواد معدني مشخص شود، مي تواند يكي از جاذبه هاي توريستي بسيار جالب استان باشد.
در ضمن ، اين چشمه در محدوده منطقه حفاظت شده واقع گرديده و مديريت آن به عهده اداره كل حفاظت محيط زيست استان گلستان است.

بازگشت